IPv6 neden Türkiye'de bireysel kullanıcılar için aktif hale gelemiyor? Bunun önündeki en büyük engel nedir onun üzerine karalıyorum.

Malum 2010 yılının başlarında son ipv4 blogununda dolması ile ipv4 numaraları tükendi. Tabi bu durum operatörlerin CGNAT dedikleri aptal teknolojiye geçmelerine neden oldu. bu teknoloji ile normal bir ipv4 adresi 65 bin + adrese bölünebiliyordu. Hatta CGNAT v2 ile bu bile artırabiliyor. Bu teknoloji ile binlerce kullanıcı aynı ip adresini kullanıyor. Tabi bu durum oyunlarda ping düşmesi, hızda %50'ye varan düşüşlere yol açıyor.

Tabi bir de olayın kriminal kısmı var. Her an mahkemede acayip bir konuda ifade vermek zorunda kalabiliyordunuz. Tabi bunu sonra çözdülere artık kimse doğru ip'nin alt kullanıcısını çağırıyorlar.

Sonuç olarak bu teknolojilerin ortaya çıkma nedeni sadece ip yokluğu değildi. Bu durum operatörlerin arzı düşen bir ürünü talep karşısında çok daha yüksek fiyatlara pazarlamasına neden oldu. Birçok operatör sabit ip numaralarına 40 tl üzerinde ücretler istiyorlar. Yıllık 500 tl'ye yakın bir ip ücreti ödüyorsunuz. Hem de değiştirme şansınız da yok.

Sistem de iyi çalışmıyor zaten.

Peki ipv6 gelse ne olacak? O zaman 4 milyar olan ip adresi çooook ama çok fazla bir sayıya ulaşacak. Toplam sayı şu kadar: 340 desilyondur (milyonun 10^36 katı)

Bunun dışında herkes neredeyse benzersiz iplere sahip olacak. Bu durum dünyanın birçok ülkesinde uygulamaya geçti. Dibimizdeki Yunanistan'da ipv6 kullanıcı sayısı 5 milyonu aştı. Adamların nufüsün yarısı. Peki bizde? Kurumsal bazı müşteriler dışında destek yok...

Bu nedir? Arkadaş bunun önündeki engel nedir? Masraf masraf diyolar. Abi bize geçirmediğiniz bir operatörün sigara paketinin maliyeti kaldı. Halen neyi konuşuyoruz.

Kota kaldırıyoruz diye, ücretlere 2 kat zam yapıldı. Bir tarafımı yırttım sonuç Cimer'den şöyle geldi. Operatörler istediği ücreti belirleyebilir. Bir kısmı devlette olan kablonet halen kotalı paket sunuyor. Arkadaş ben buna kılım. Burasına kılım.

Salın ipv6mızı kullanalım.

Hayırlı işler.