Bu yazı sadece amatörün düzeyin bir tık üstünde site kurma maliyetinin analizini yapmaktadır. Daha profesyonel projeler için bir üst limit yoktur.

Öncelikle blogspot vs gibi amatör sistemlerden sıkıldıysanız ve artık kendi domain adınız altında hizmet vermek istiyorsanız. Biraz harcama yapmalısınız. Önünüzde birçok alternatif var. Bunlardan biraz bahsedeyim.

Öncelikle com olsun net olsun veya farklı bir tld ve gtld domain olsun. Yaklaşık 10-25 dolar arasında yıllık bir ödeme yapmanız gerekiyor. Uygun fiyatlara satılan bazı domain uzantılarının yenileme ücretleri çok yüksek olabilir. Zaten kampanya size birinci yıl 5 dolara ikinci yıl 25 dolara yeniletmek üzerine kuruludur. Neyse bunun kararı sizi ilgilendirir ama benim tavsiye domain sağlayıcılarım, Namesilo, Namecheap, Godaddy, Name.com gibi büyük alternatiflerdir. Ucuza kaçacağız diye natro vb sistemlerden domain alırsanız başınızın ağrıma ihtimali vardır.

İkinci olarak size bir hosting lazım, hosting işi biraz kapasite ve kullanıma bağlı. Aylık 1 dolardan 5 dolara kadar çeşitli özelliklerde hosting-vps-vds başlangıç paketleri bulabilirsiniz.

İşte paneli olsun vs. derseniz fiyatlar biraz artabilir falan...

Üçüncü olarak kullanacağız yazılım ve ona entegre edilecek tasarım bedeli. Bu konu biraz profesyonel işi eğer blog vs. işindeyseniz wordpress en büyük ücretsiz alternatif, bunun dışında ücretli eklenti, tasarımları falan var. Tabi aynı şekilde ücretsizlerde işinizi görebilir. Fakat dışarıda warez olarak geçen şeylerden edinmeyin hackenmek için bir adım öne geçersiniz.

Sonuç olarak en düşük olarak 10$ domain, 12X1$ hosting ve ücretsiz wordpress ile yıllık. 120 tl gibi bir fiyata site açabilirsiniz.
Ama wordpress kurulumu v.s gibi şeylerden anlamıyorsanız, hosting yönetmeyi bilmiyorsanız. Birisi size bunların tamamını 500-600 tl gibi bir fiyata yapabilir.

Ama çok pro işler istiyorsanız. Aylık binlerce liralık ödeme yapıp çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

Bu yazıda ben en ucuz yollusunu anlattım. Her programcı veya tasarımcıya gidip adam 120 tl diyo sen 2500 tl istiyorsun diye kafa yapmayın. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

Selamlar.