Aslında konu tam olarak teknoloji kategorisine girmiyor ama yine de büyük bir ilişkisi var.

Çoğu webmaster, youtuber ve mobil uygulama yöneticisinin uzun zamandır en büyük gelir kaynağı Google'un reklam yayınlama sistemi Google Adsense üzerinden elde edilen gelirler. Şimdiye kadar çok fazla sorun olmayan adsense kazançları artık maliyelerin ciddi denetimi altında.

Google Ireland hesabından düzenli olarak ödeme alan yayıncılar bu yüzden maliye tarafından çağrılmaya devam ediliyor. Gittiğinizde size büyük miktarlar vergi ödemesi çıkabilir. Bu şöyle hesaplanıyor. %18 kdv ve kademeli olarak %35'e kadar varan gelir vergisi ve bunu bildirmemeniz nedeniyle bildirim başı kesilen cezalar.

Bu şekilde neredeyse yılda 100 bin tl kazanan bir kişinin 50 bin tl'den fazla ödeme yapması bekleniyor.

Hesabınıza gelen paranın herhangi bir alt limiti olmayacak şekilde vergisini vermeniz gerekiyor. Ticari kazanç olarak görünen bu gelirin arizi olma gibi bir ihtimali yok.
Ancak 6 ayda bir ödeme almışsınız sene de bir kere ödeme almışsınız bu ve miktar çok azsa zaten sizi çağırmalarını beklemeyin.

İrlanda da Google vergiyi ödedi, çift vergi ödemeyeceğiz değil mi diye soranlar oluyor? Tabiki de böyle bir şey yok. O ancak sizin İrlanda da veya onun bulunduğu ekonomik sistemde bir işiniz olup eğer orada vergi ödüyorsanız geçerli. Veya yurt dışında remote işte çalışırsınız dersiniz benim vergim orada ödeniyor gibi... Ama Adsense için öyle bir durum yok. Çifte vergilendirmeden yırtamazsınız.

KDV konusunda benim hitim yabancı diye bazı arkadaşlar kdv göstermeden ödemler yapmış. Şu an onlarda çağrılıp kdvyi de ödemesi isteniyor. Bunun için ancak mahkemeye başvurabilirsiniz. Dava açmanız için ancak ceza kesilmiş olması lazım. Belki bozdurursunuz ama bu yolda baya bir para harcarsınız.

Fakat şunu da unutmayın remote de çalışsanız bu mevzulardan kurtulmak için ödemeler yabancı para olarak gelmeli, ülkeye dolar euro falan sokmalısınız. Ama Google Adsense ödemeleri zaten türk lirası olarak yapıyor, dikkatinizi çekerim.

Haciz ne zaman gelir?

Haciz borcunuzu ödemezseniz size haber edilir. Sonra işlemler olur öyle gelir. Dava açarsanız durur falan... Ama sonuçta bugün ödemezseniz yarın üstünüze bir miras falan kalırsa oradan tahsil ederler hem de faizi ile.