Öncelikle şunu belirtmem lazım bu yazı tamamen kişisel gelişimimden elde ettiğim sonuçlara bağlıdır, siz de öyle olmayabilir.

Girişimci olmak şu sıralar hatta sanırım birkaç yıldır her türk gencinin içinde olan bir ukte. Erkek olsun Kadın olsun ciddi sayılarda insanlar girişimci ruhuna göre bazı adımlar atıyor. Bunlar gerekçeleri her ne kadar zamanla değişse de, ilk gerekçe para kazanmak.

Yani girişimcilik hikayelerinde özellikle internet üzerinde bulunanlar hep başarılar ile süslü. Ama insan başarıya giden yolların çok sayıda engelle de dolu olduğunu ancak bu yolda ilerlemeye başlayınca anlayabiliyor.

Gençler hiç bir maddi destek almadan sadece fikirleri üzerine yatırım yapılmasını isterken, melek yatırımcılar ise daha çok işlerlik kazanmış ve gelir elde eden projeler ile ilgileniyor. İşte buradaki farklı eksenler gençlerin bu fikirlerini zamanla çöpe atmasına veya birilerine çaldırmasına neden oluyor.

Çünkü bir projenin özellikle Türkiye geneli dışında globale açılacak bir projenin arkasında ciddi bir maddi güç olmalı. Bunu elde eden birisi için projenin çok parlak olması gerekmiyor. Gerekli reklam vs. maliyetini karşılayabiliyorsa. İstediği projeyi hayata geçirebiliyor. Fakat bu cebinde sadece akbil parası olan gençler için çok ama çok zor.

Tavsiyelerimize geçeyim. Öncelikle yenilmeye, kaybetmeye hazır olun. İlk başta çok acı gelecek, çok moralinizin bozulacak ama bu süreç eğer zorlarsanız geçici. Ama pes ederseniz hemen kendinize girişimcilik dışında bir yön belirleyin ve bu atmosferden çıkın. İçerde kalmak sizde inanılmaz bir sinir ve üzüntü bırakır. Çıkın hemen daha sonra tekrar denersiniz.

Peki devam edenlere ne gibi tavsiye verebilirim. Sanırım şu en önemlisi, devam edenler, ikinci, üçüncü... hatta on beşinci yenilgiye de hazır olun. Ama bir gün başaracaksınız. Hatta bazıları birden fazla kez başaracak.

İlk exitinizi yaptığınızda bunları hatırlayacaksınız. 7. mi 8. mi olduğunu siz daha iyi bileceksiniz.

Fakat şunu unutmayın, fikir denen şey binlerce kişinin aklına geliyor. Hatta bazen önemsemediğiniz o şeyleri adamlar milyon dolarlık firmalar haline getiriyor. Demek istediğim fikir hoş güzel ama arkasında para önemli. Birilerinin eğer sizin yoksa birilerinin buna para yatırması gerekli. Bunu reklam edemedikten sonra, insanlara duyuramadıktan sonra paraya dönmez.

Melek yatırımcı adam bu sene kaç para kazandınız diye sorar. Kazandın diye değil. Kaç kişi olduğunuza bakar.
Ona verdiğiniz miktarları belgelemenizi ister. Fatura fatura, hesap hesap önüne koymalısınız. O hesaplar ne kadar yatıracağını düşünür.

Ama kimse fikir var ooooo hemen al sana 10bin tl demez. Veya ya bana bir fikir verin size %10 ortak edeyim demez. Demez kardeşim.

İç giyim üzerine instagram sayfası bir girişimcilik değildir. Piyasadaki bir yazılımı aynen taklit etmek bir ürün değildir. Hele bunu alternatif olarak sunayım derken. Rezil rüsva olursunuz.

Biraz oradan biraz buradan toparlama yapılan sosyal medya çalışmaları hiçbir şey ifade etmez. Onun yerine bir öze yönelmelisiniz.

Sorun nedir diye sordukları o şeyi bulduğun anda o soruna çözümü aramalısın. Bazen 10 tane çözüm bulursun ama en efektif olanı seçmeli ve programını onun üstüne kurmalısın.

Örnek verelim,

Havalimanında ertelenen uçakları beklemek zulüm değil mi? Bu bir sorun değil mi? Peki buna ne çözüm önerirsin. İnsanlar atıyorum 3 saat rötar süresinde bu zulumü yaşamasın diye ne sunabilirsin? Atıyorum havalimanları ile anlaşırsın bu insanlara kitap servisi yaparsın. Ücretsiz bakın dersin. Toplumsal bir fayda üzerine yürüdüğün bu projede sana birileri destek olabilir.

bunu geçtim bir örnek daha verelim.

Sinema biletlerinin fiyatları çok yüksek gençler sinemalara gidemiyor. Filmlerde de 4-5 kişi anca var salonda çılgın bir boşluk. Gidersin sinema ile anlaşırsın indirimli fiyattan onlara gruplar sağlarsın. Adam atıyorum 20 kişi boşluk yere sıfır tl kazanacağına 10 kişilik bir gruba yarı fiyatına bilet satmanı sağlayabilir. Hem bu insanlar sinemanın cafeteryasında da para bırakır.

Olaylar böyle ne gördüysen sorun telefonuna not al.
Çözümü düşün.
Buldukça ekle tam oldu dediğin içine siner dediğini araştır yapmaya çalış.
Olay bu...

Yoksa instagram açtım x yaptım, takipçi geldi. Buna para yatırmaz kimse.

Selamlar sevgiler.