Aslında 3 senedir falan yayında olan faceapp uygulaması birden viral olup lider konuma gelince 10 günde 1 milyon dolar ciro yapmayı başarmış. Tabi bu durum şirketi şok etmiş durumda gibi görünüyor.

Rus asıllı bir firmanın sahibi olduğu Faceapp hem android hem ios markette zirvelere uzandı. Aslında bundan bir yıl öncede buna benzer bir yükseliş yapmıştı. Hatta google play incelendiğinde yaşlanma ile ilgili tüm uygulamaların da yükseldiğini görüyoruz.

Viral olmak böyle birşey.

Tabi bu durum verilerin güvenliği fotoğraf galerininin güvenliği konusunda soru işareti bıraksa da firma, 48 içinde bütün verileri imha ettiğini falan söylüyor. Bu doğru olmayabilir. Yani telefonuzda ciddi galeri verileri saklıyorsanız bence bu uygulama ile takılmayın derim. Ama olay eğlence olsun diyorsanız ne olabilir ki diye düşünebilirsiniz.

Cem Yılmaz, Muhittin Topalak mevzusu aklıma geliyor. Şuradan izleyebilirsiniz.

cem yılmaz


Peki bu yaşlandırma teknolojisi nasıl işliyor. Bu aslında biraz arge çalışması ile yapılabilecek bir sistem. Yani ai ile yüzdeki çizgilerden üretim yapılıyor. Github üzerinde benzer teknolojiler ile bir haşır neşir olabilirsiniz.

Tabi bunu mobil yapmak o sistemi kurduktan sonra kolay, çünkü faceapp sizin yüklediğiniz fotoyu alıp serverlara gönderip oradan döndürüp geri getiriyor yani uygulama içinde birşey yapmıyor.

Tabi uygulamada satın alma yaparak daha fazla özelliğe ulaşabiliyorsunuz. Adamlardan oradan bir milyon doları kaldırmış :)

Türkiye'den de buna benzer bir uygulama bekliyorum. Hadi bakalım.