Genel olarak Akdeniz yöresinde eyyam-ı buhur olarak literatüre geçse de gerçek adı eyyam-u bahur olan bu terim çok sıcak havaları ifade etmek için kullanılmaktadır. Gelin bakalım nedir ne değildir bir araştıralım.

Türkiye, son zamanlarda en sıcak günlerini yaşadı. Bu durum malumunuz üzerine hepimizi derinden etkiliyor. Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgası ile birkaç gün serin hava yaşansa da sıcaklıkların tekrardan yükseleceği belirtildi. Tabi bu durum önümüzdeki haftalarda artık yavaş yavaş toparlanmaya başlayacaktır.

Arapça kökenli Türkçe bir sözcük olan eyyam-ı bahur, yaz mevsiminde sıcaklığın en yüksek olduğu zamanlara verilen bir isimdir. Günümüzde ise eyyam-ı bahur sıcaklıkları yerine Afrika sıcakları, cehennem sıcakları gibi terimler kullanılmaktadır.

Kuzey Yarım Küre'de eyyam-ı bahur sıcaklıklarının temmuz ve eylül ayları arasında görüldüğü söylenmektedir. Güney Yarım Küre'de ocak ve mart ayları arasında eyyam-ı bahur sıcaklıkları yaşanır.

Eyyam-ı bahur sıcaklıklarıyla ilgili kesin tarih, içinde bulunan bölgeye, enlemine, iklim koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eyyam-ı bahur günleri, özellikle kalp ve göğüs hastalığı olanlar için oldukça risklidir. Bu dönemde yüksek sıcaklıklar, can kaybına yol açabileceği gibi kişilerde fazla sinir, stres gibi durumlar da gözlenebilir. Eyyam-ı bahur sıcaklarından korunmak için ise şunlar yapılabilir:

- Saat 10:00 ile 16:00 arasında dışarı çıkılmamalı, güneşten korunulmalıdır.
- Mevsimine uygun açık renkli, bol ve hafif kıyafetler giyilmelidir.
- Normalden daha fazla su tüketilmelidir.
- Kafeinli, asitli ve şekerli ürünler vücutta sıvı kaybına neden olabileceği için tüketilmemelidir.
- Cilt tipine ve ten rengine uygun yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.

İşte durum bu, haydi az daha idare edeli zirveyi gördük sayılır.