Bu sıralar Endonezya'ya dair merak edilen mevzulardan geliyorum. Sanırım önemli mevzulardan birisi de Endonezya'daki asgari yeni minumum ücret. (askeri değil :))

Her neyse, Endonezya'da eyalet sistemi olduğu için asgari ücret her bölgede aynı değil. Aynı Türkiye'de yapmayı planladıkları şekilde bölgesel bir asgari ücret var. Yani eyaletlerin durumuna göre şekilleniyor. Bir de gelir dağılımı çok düzensiz olduğu için Endonezya'da ücretlendirme çok farklı.

Fakat genel hatları ile şu an yani 2024 Ocak itibari ile asgari ücret 5 milyon idr yani Türk lirası ile yaklaşık 10 bin tl diyebilriz. Fakat şu hatayı yapmazsak, içinde bulunduğumuz ülke ve koşullarına göre değerlerirmezsek bu asgari ücret ile Endonezya'da geçinen çok insan var.

Ücretlendirme Papua gibi eyaletlerde daha da düşük 4 milyon idr gibi. Geçen yıl ile bu sene arasında sadece 120 bin idr artış var. Yani orana vurursak, %2 gibi bir artış yapılmış durumda. Tabi bu durum enflasyonun düşük olması ile de açıklanabilir.

Tabi bunu da ülkemiz ölçeğinden uzakta değerlendirmeniz gerekmektedir. Bu hataya düşerseniz yanlış noktalara gider kendinize göre sonu olmayan çıkarımlar yaparsınız.

Her ülkenin kendi ekonomik koşulları, kendi enflasyonu bunların ölçümünü yapıp karak veriyor.

Tabi ülkede her ne kadar legal olmada da bunun altında çalışanlarda var. Bu durum her ülkenin kendine ait göçmen sorunu ile açıklanabilir.

Ne diyelim Allah yardımcıları olsun.