Bu tür bir yazı yazmamın ana sebebi, geçenlerde birkaç internet arkadaşım sıkıntıları olduğundan falan bahsetti, onlarla ayrı ayrı yaptığım görüşmelerde böyle fikirler ortaya çıktı belki herkese faydası olur.

Öncelikle bir işiniz varsa veya yoksa da bu yazı işinize yaracaktır.

Özellikle internet kullanımının yaygın olduğu şu günlerde kendinizi geliştirerek hiç bilmediğiniz ama öğrenerek yapabileceğiniz şeyler var.

Bunlardan birisi blog yazarlığı, çok zor değil fakat google'da kalıcı olabilmek için seo vb. konularla dirsek teması içinde bulunmalısınız. Seo sadece sitenin içerisinde yapılan ayarlamalar değildir, hatta dışarıdan alınan backlinkler de değildir. Bunların yanında sizin en önemli olarak görmeniz gereken içeriklerinizdir.

Bir siteye girildiğinde ne kadar kalınıyor ve kullanıcı bu siteden çıktığında neler aramaya devam ediyor. Bunlar google'un takip ettiği önemli varyasyonlardır. Mesela atıyorum bu sitede ek gelir için iş arama konusunda bilgi sahibi oldunuz ve çıktınız daha sonra google'da burada bahsedilen yöntemler üzerinde aramaya başladınız, hatta doymadınız daha da fazla şey aradığınız işte bu trafik ve yönlendirme google'un gözünde sitenizi süper yerlere taşıyabilir.

Yani x sitesinden link aldım, sitenin içine şunu koydum mevzuları ikinci plandaki mevzular...

Öncelikle ek iş için blog yazarlığı cepte peki neler üretmeliyiz? Bu konuda kararı önceden vermelisiniz. Genel bir blog mu olacak yoksa niche bir alanda mı hizmet vereceksiniz. Mesela sadece arabaları mı yazacaksınız, yoksa kedileri mi? Yoksa daha da niche alana girip ev kedilerine mi yöneleceksiniz?

Bu konu karmaşık buna siz karar vermelisiniz.

Peki nasıl para kazanacaksınız?

Tabi Google Adsense ile, eskiden siteleri onaylatmak zordu şimdi daha basit bunun için internet üzerindeki kaynaklara göz atabilirsiniz.

İkinci önerim programlama dilleri özellikle unity ile oyun yapmak.

Bu oldukça zor bir konu olabilir fakat zaman verir ve udemy'den iyi bir kurs alırsanız bunu ilk aşamalarda becerebilirsiniz. Neden ilk aşamalar diyorum? Yani bir anda mükemmel bir oyun yapmayı beklemeyin ama iş çıkabilir yani...

Buna yine Google'un admobunu ekleyerek veya ücretli uygulama metodları ile paraya çevirebilirsiniz. Bu şekilde günde 100 tl para kazanan tanıdıklarım var. Ayda 3bin tl yapar. Asgari ücretten %50 fazla yani. Düşünün.

Bunun dışında tasarım işleri...

Bunu yapmak için biraz el beceresi lazım biraz da hayal gücü, ama bu iş önce belirli programlara sahip olmalısınız adobe xd olabilir sketch olabilir. Hatta photoshopunuz da olmalı. Güzel bir yaratıcılık örneği olan portfolyo oluşturmalısınız. Size verilen kotalar dahilinde dribbble ve behance önünüzde manyak bir kaynak. Bakın inceleyin hayal edin ve yapın. İnanın bir süre sonra size teklifler gelecek.

Daha sonra ne yapılabilir.

Tabiki web programıcılığı program yazabilirsiniz. İnternet sitelerine yazılımlar yapabilirsiniz.

Peki ne yapmamalısınız?

Kesinlikle şu dönemde bir iş yeri açmayın, market açmayın, sigorta firması açmayın. Çiğ köfte işine girmeyin, börek işine girmeyin, dondurma işine özellikle Tayland usülü dondurma işine girmeyin.

Bilgisayar satış yeri açmayın, cep kontür işi yapmayın.

Bunlar yerine hayvancılık veya tarım ile uğraşın.

Sanırım size biraz fikir verebildim. Yazının son kısmını mutlaka okuduğunuzu varsayıyorum.

Sevgilerle...