Teknolojik gelişmelerin artarak hayatımıza tamamen etki etmeye başladığı şu günlerde DM gerçeği ile de yüzleşmemiz kaçınılmazdı.

İngilizce anlamı Direct Message olan ve kısaltılmış bir şekilde sosyal medyadan dilimize aktarılan "DM" aynı GT, UNF gibi terimler kadar büyük bir kitleye hitap etmeye başladı.

İlk olarak Instagram adlı sosyal medya uygulamasının özel mesaj kısmında yer alan bir ikon olarak hayatına başlayan DM, daha sonraları sosyal medya uygulamalarının tümünde böyle adlandırılmaya başlandı. Özellikle bazı kadın sosyal medya kullanıcılara rahatsız oldukları bu özellik yüzünden profillerine X NO DM tarzı yazılar yazmaya başladı.

DM’nin anlamı nedir ?DM kelimesinin asıl anlamı her ne kadar Direct Message olsa da, dilimizde ifade ettiği şey özel olarak gönderilen mesajlardır. Sosyal medya özel gönderilen mesajlar diğer kullanıcılar görmesin diye DM şeklinde gönderilir. Ayrıca profilden her türlü haberi olmama durumuna karşı DM'den gönderdim, DM'den gönderin, DM atın şeklinde de kullanılır. Bu tür terimler DM özelliğinin kullanılmasını gerektiren anları özetler.

DM göndermek istediğinizde instagram hesabını açıp ilgili profile gitmeli ve sağ üst köşedeki üç noktaya basmalısınız. Daha sonra eğer kullanıcıya DM gönderme yetkiniz varsa mesaj gönder tuşu ile ilgili kişiye dm yani özel mesaj gönderebilirsiniz.

Dm nedir?


Şayet sizi engellemiş ve farklı bir yasak metodu yapmışsa mesaj gönderemeyebilirsiniz. Bunun dışında sizin takip ettiğiniz veya etmediğiniz her kişiye dm gönderme şansınız vardır. Ama sizi takip etmeyen kişilere attığınız mesajlar istek bölümünde depolanacağı için mesajının görülme ihtimali düşüktür. Bu yüzden çok acil bir durumda yorum olarak belirtmenizde de fayda vardır.