Bu konu çok su götürür toplanın anlatıyorum. Malum apple alanında yazılım geliştirmeye 4 yıl önce başladım. 2016 gibi. 2020 içinde 4. yılı devirip daha da ilerledik tabi bu corona döneminde başıma bir işler geldi. Hem de nasıl toplanın anlatıyorum.

Öncelikle yaptığım deneysel uygulamalar çoğunlukla beğeniliyor ve sürekli talepler geliyordu. Tabi ben de uygun parayı verenlere uygulamaları satıyordum. Tabi bazen bu şekilde freelance işlerde geliyordu. İlk defa tanıştığım insanlara direk uygulama yapmak yerine belirli bir ücret alıp uygulamayı kendi hesabımda tamamlayıp kabul ettirip müşteriye geçiyordum.

Ta ki corona döneminde bir güncelleme atana kadar.

Malum corona dönemi apple ve google play işleri yavaşlattı. Nerede çömez varsa sistemin başına geçirip deneyimli adamlara yol verdi. İzin ayağına para ödememek için... Onun yerine bazı acemileri iş başı yaptırınca başıma bir incelenme talebi geldi. Bu durum bazı arkadaşların başına geldiğinden biliyorum. Normalde 2 ay sürer bu gelilme benim developer hesabımın güncellemesi geleceğinden erkenden bitti. Bir hafta içinde flaglanıp 14 gün sonra sistemden dışarı atılacağım bildirildi.

Tabi hemen dispute açop itiraz ettim. Mod olarak ne yaptım modundayım. Bir madde koymuşlar sebep diye içinde parayla kullanıcı almak, yıldız satın almak, spam yapmak, uygulama içine exploit koymaktan tut herşey var.

Neyse itiraz süresi biterken hata 3 gün geçmişken hesabı terminate ettirdik. Evet yıllık 99 dolar verdiğim 4. yılını tamamladığım hesabı gümlettik. Tek faydası yeni güncellemeyi yapmamış olmam. 99$ cepte kaldı yani.

Neyse sebep istediğimde ise cevap şu oldu. İmzaladığınız Apple sözleşmesine göre sebep belirtmeme hakkımız var. Mahkemeye gidebilirsiniz.

Acı verici diye düşündüm ilk başta olay olduğunda ama sonra olayı sattığım hesaplara bağladım. Neyse araştırmalar vs. derken Apple içinde tanıdığım bir arkadaş ışığı yaktı. Uygulama transfer ettiğim hesapların sürekli apple kurallarını delmesi beni de ipe götürdü. Neyseki 1 yıl demişler. Kafa iznini aldık.

1 yıl Apple Developer hesabı yok.

Hayırlısı :) Erkan durur mu... Tabiki de durmaz. Yollar bizim yürürüz hacı abi... Yolun buradan sonrası katırlar ile devam ederiz. Kafamıza koyduğumuz şeyden vazgeçmeyiz.

Siz siz olun kişisel - kurumsal hesabınızdan bişey çıkarırken dikkat edin. Size de ucu dokunuyor.

Sevgiler.

Apple