Hep tarihi alanda bir yazı yazmak istemişimdir sanırım bugüne nasipmiş. Malum 2 senelik bir tarih yüksek lisans deneyimimim bile var.

İlk yazımı Antalya'da Üç Kapılar olarak anılan, Hadriyanus Kapısı ile başlatmak istiyorum. Belki daha başka yazılarım da gelir. Kim bilir? Hadriyanus Kapısı'nın yapımı yaklaşık 1900 yıl öncesine dayanıyor. Henüz milatsan sonra 100'lü yıllarda, Roma İmpartator'un o dönemki Antalya ziyaretine özel yapılmış bir kapıdır. Tabi bu kapının bazı ekleri bugün yaşamıyor olsa da hatta belediyenin burayı çöplüğe çevirdiği gerçeği de ortada olsa henüz kaybolmayan 3 adet kapıdan söz edebiliriz.

Bu kapılardan geçerek Antalya'nın tarihi Kaleiçi kısmına çok farklı bir noktadan ulaşabiliyorsunuz. Kapı 1800'lü yıllarda denizci Francis Beaufort tarafından farkedilmiş. Yani roma ile alakası bu tarihlerde ortaya çıkmış. İnsan koskoca Osmanlı döneminde bu kapıdan niye kimse birşey anlamamış diye şaşırıyor.

Tabi bu kapının Belkıs, Hz.Süleyman ve birçok kişi ile de bağlantısı olduğuna inanılıyor. Tabi ki bu kadar öncesinde gerçekleşen bir olay için veri elde etmesi güç. Kapının bazı parçalarının kayıp olması kitabenin ortada bulunmaması da bazı gerçekleri öğrenmemizi engelliyor.

Son olarak kapının bir de resmini bırakayım. Antalya'ya gelince mutlaka ziyaret edin. Kendisi Atatürk cadddesi üzerinde Karakaş Camisi'nin karşısında yer alıyor.

Hadriyan Kapısı