Etrafımda özellikle yurt dışında yaşayıp bu soruyu soran çok kişi var.

Antalya, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalan bir şehir. Nüfusu son sayımlara göre yaklaşık 2.2 milyon kişi. Çok fazla göç alan bir şehir olduğu için değişik etnik yapılardan kişileri burada görebilirsiniz. Ayrıca özellikle rusya vatandaşı birçok kişi burada kalma ve yaşama eğilimindedir.

Antalya kışları soğuktur, bunun en büyük nedeni nemli havasıdır. Çok fazla düşmeyen sıcaklık değerleri nem nedeniyle çok soğuk ve kemiklere işleyen bir etki bırakmaktadır.

Yaz mevsimlerinde ise inanılmaz bir sıcaklık yaşanmaktadır. Nem ile birlikte hissedilen sıcaklık sizi kavurabilir. Klima karşısından kalkmayan kişilere ise kötü bir haberim var. Özellikle en sıcak dönemlerde yoğum tüketim nedeniyle elektrik arızaları yaşanmaktadır. Bu nedenle çok felaket sıcaklar yaşayabilirsiniz.

Deniz kenarları iki çeşittir, birinci lara sahili ikincisi ise konyaaltı sahilidir, bunlar popüler olanlar olduğu için özellikle belirtme nedeni duydum.

Bölgenin bazı ilçelerinde muz, portakal gibi narenciye ürünleri yetişir.

Yeni yapılan tramvay hatları ile birlikte ulaşım eskiye nazaran daha iyidir, ama iş çıkışı saatlerinde trafik sıkıntısı yaşanmaktadır.

İleri dönemde kruvaziyer liman ve metro projeleri vardır. Tabi bunlar 31 mart seçimlerinden sonra netleşecektir. Çünkü Chp adayı Muhittin Böcek bu tür sistemlere karşı olduğunu belirtmiştir. Yani başka bir ifade ile Antalya metro ve kruvaziyer liman mevzusundan vazgeçebilir.

Bunun dışında ilçeleri göz önüne alındığında Muratpaşa kalabalık bölgelerinden birisidir. En büyük mahallelerinden birisi Güzeloba bu ilçenin sınırları içerisinde kalmaktadır.

Lara bölgesi olarak bilinen kesim Güzeloba içerisindedir.