Yeni vergiler ile sanırım Aliexpress dönemi kapanır gibi oldu. Çin'den ürün getirmek artık burada alınandan pahalıya geliyor haliyle.

Malum yeni uygulama ile birlikte 22 euro'ya düşen limitin altında ürün bile getirseniz minumum 5.20 tl vergi ödemesi yapmak zorundasınız. Bunun kalemleri 4.50 ve 70 kuruş damga vergisi olarak belirlenmiş durumda.

Yani 3 tane ürün getirirseniz bunu 3 ile çarpacaksınız.

Peki eskiden durum nasıldı, internet üzerinden de bazı haberler göreceğiniz gibi en son bu vergilerin olmadığı 2018 yılında vergi ödenmeyen ürün sayısı 60 milyon olarak ilan edilmişti. Eğer devlet bunlara vergi ödeyebilirse, varın gerisini siz düşünün. 300 milyon tl'den fazla bir gelir kalemi oluyor.

Tabi bu durum satışlarıı duman ettiğinden ben bu rakamın bu sene yine bilmeyenler dolayısıyla %75'i bulacağını düşünüyorum. Seneye yarım falan derken yok olur gider. Dolar'ın artışı da göz önüne alınınca. Tabi artık ucuz ürün değil.

Gelen ürünler nasıldı, genel olarak kalitesiz fakat halen kullandıklarım var. Mesela bir usbc-usb kablom var. Yok abi böyle bir şey. Türkiye'de böyle bir şey bulamadım. Bulduklarım 6 ay dayanmıyor.

Sonuç bu.

Aliexpress'ten hala alışveriş etmek istiyorsanız. Mutlaka havuz sisteminden yararlanın. Size ürün gelmezse, dispute açıp paranızı geç de olsa 45 gün sonra geriye alın.

Bunun dışında. Yüksek kalite yorumlara pek aldanmayın bu işin büyük hileleri var. Bazı ürün alıyor vs. Sonra puana boğuyorlar kendilerini. Dikkat edin.

Sahi cidden hala alışveriş yapmaya kararlı mısınız?