Başlığı biraz dramatik attım. Merak etmeyin seo'nun bir yere gittiği yok. Burada sadece EAT konusuna değinmek istiyorum. 2017'de sessiz sedasız bir yerlerde altını çizdiği bu konuyu Google sonunda geçen ayın ortasında ciddi bir şekilde harekete geçirdi.

Birçok site ciddi hit kaybı yaşarken, bazı kelimelerde zirveden ilk 100'ün dışında doğru gitti. Şimdi acayip acayip duvarlara bakıp noluya ya diye söyleniyorlar...

Öncelikle EAT mevzusu şu, Expertise, Authoritativeness and Trustworthiness. Bunların hepsi otorite denen, eskiden backlinkler ile yapılan hadise. Tabi artık edu'larda 100 tane backlink aldım falan gibi bir şey ile Google ilk sayfasını göremeyeceksiniz. Hatta siteniz tamamen bu linklerin üzerine kuruluysa, siteye veda edin, yeni bir sayfa açın diyorum.

Neyse detaya gireyim. EAT mevzusunda nasıl yukarı çıkarsınız, eskiden yayında olan Pagerank gibi düşünün, sizi birileri bir yerlerde övmesi, güzel demesi lazım. Tabi bu mevzu sizin değerli bir içeriğinize mention yapmalı. Yani ondan bahsetmeli. Mesela siz EAT ile yazar bu yazıya link veren mention bambaşka bir olaydan bahsederse faydası yok. Ama sizi mentionlayan kişi ünlü biriyse bir kurumsa ooooh mis.

Şu seviyede bir şey beklemiyorum: Günde bir milyon tekili olan site... Bu bir hayal. Daha çok sizi alanda uzmanlaşmış bloglar vb benzeri sistemler övmeli. Sizi linklemeli, nofollow veya follow bir şekilde sizin alanınızda size link veren sitenin de sizle bir noktada buluşması lazım.

Google bu core güncellemesi ile spam siteleri bitirecek. Sakın büyük spamcileri sanmayın. Onlar yine kalacak küçük ve orta büyüklükteki spamcileri diyorum.

Tavsiyem sitenize hemen yazılarınız kimin yazdığını gösteren yazı altı biyografisi ekleyin. Onun içine yanına bir yerine ne yapıyorsunuz onu da yazın. Bak gelişmeyi göreceksiniz.

Sevgiler, yine geleceğim!